Etapa 16
LJUBLJANA - SAMOTORICA
Etapa je dolga 26,3 km. Predviden čas zmerne hoje je 7 h 30 min.
Vodijo nas posebne markacije Cankarjeve poti CP, ki vodi iz Rožnika do Vrhnike.
Na vrhu Debelega hriba se nam z leve strani priključi planinska pot iz Dragomera.
Belo rdeče Knafelčeve markacije nas bodo od tu naprej vodile vse do Logatca.
KONTROLNE TOČKE
Podsmreka: cerkev sv. Martina (žig se nahaja v gostilni in pizzeriji Sv. Martin, Podsmreka 59a, 1356 Dobrova)
Koreno nad Horjulom: cerkev sv. Mohorja in Fortunata (žig se nahaja v skrinjici na izletniški kmetiji Pri Lenart, KOreno nad Horjulom 8, 1354 Horjul)
Setnik: cerkev sv. Martina (žig se nahaja v skrinjici pri cerkvi, Setnik, 1355 Polhov Gradec)
Ljubljana: Slovenski etnografski muzej
V Slovenskem etnografskem muzeju je imelo sedež informativno središče poti sv. Martina v Sloveniji - Kulturno društvo Evropski kulturni center sv. Martin Tourski – Slovenija. Na stavbo muzeja je bila tako leta 2006 pritrjena Martinova stopinja kot oznaka poti sv. Martina. Danes ima Kulturno društvo Evropski kulturni center sv. Martin Tourski sedež v Duhovnem središču svetega Jožefa v Ljubljani, Ulica Janeza Pavla II 13, 1000 Ljubljana.
Slovenski etnografski muzej
Metelkova ulica 2
SI-1000 Ljubljana
Podsmreka: Podružnična cerkev sv. Martina
Kraj je dobil ljudsko ime Šmartno po starodavni cerkvi sv. Martina, ki stoji v jedru vasi. Cerkev je v virih prvič omenjena leta 1414. Ima tri oltarje. Glavni oltar je posvečen sv. Martinu škofu, ob straneh sta kipa sv. Antona Padovanskega, sv. Ivana Nepomučana, sv. Petra in sv. Pavla. Levi stranski oltar je posvečen sv. Ani, ob njej sta sv. Izidor s cepcem in sv. Notburga s srpom. V desnem oltarju je sv. Volbenk s sv. Jurijem in sv. Lavrencijem ob straneh. Posebna dragocenost cerkve sta bila ob koncu 19. stoletja dva majhna keliha stara čez 350 let. Cerkev obdaja obzidje, skoraj gotovo je bilo nekoč tukaj tudi pokopališče.
Župnija Dobrova
Ulica Emila Adamiča 52
SI-1356 Dobrova